INFORMATOR 2024/2025
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Zabierzowskiej
Zespół składa się ze szkoły podstawowej oraz przedszkola. Placówka dysponuje 9 salami lekcyjnymi (wyposażonymi w tablice multimedialne, a trzy z nich w klimatyzację), salą gimnastyczną, boiskiem sportowym. W przyszkolnym ogrodzie znajduje się plac zabaw oraz zewnętrzna siłownia. W szkole funkcjonuje biblioteka z multimedialnym centrum informatycznym. W godzinach 7:00 - 8:00 oraz 11.50-16.30 opiekę nad dziećmi sprawuje świetlica szkolna. Przedszkole jest otwarte w godzinach 7:00-17:00. Obecnie prowadzone są trzy oddziały przedszkolne.
Placówka oferuje bezpłatne zajęcia: robotykę, kółko literackie, przyrodnicze, językowe. Promuje aktywny styl życia poprzez:
- bezpłatne wyjazdy na basen,
- bezpłatne dodatkowe zajęcia sportowe po lekcjach (Aktywny do kwadratu), w każdą sobotę i niedzielę (Aktywny weekend),
- aktywne duże przerwy,
- bezpłatne zajęcia sportowe ogólnorozwojowe z elementami piłki nożnej (Niepołomicka godzina sportu dla malucha we współpracy z Akademią Niepołomicki Sport),
Szkoła bierze udział w licznych akcjach charytatywnych. Promuje aktywny tryb życia i bezpieczeństwo, propagując akcje: "Rowerem po zdrowie", "Rowerowy maj", czy „Trzymaj formę”. W ramach współpracy z PHOENIX szkołę odwiedzają również olimpijczycy i paraolimpijczycy. Prowadzone są działania innowacyjne. Każdego roku wręczana jest statuetka „Najlepszego ucznia” i „Najlepszego sportowca”.
Szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie „Laboratoria Przyszłości”, którego celem jest wsparcie w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Na zajęciach wykorzystywane są m.in. drukarka 3D, tablica edukacyjna - mikrokontroler czy zestaw robotów Photon. W ramach projektu „Aktywna tablica” (rozwijania szkolnej infrastruktury i kompetencji uczniów i nauczycieli w technologii informacyjno-komunikacyjnej) udało się pozyskać środki na nowoczesne pomoce dydaktyczne, w tym dywan interaktywny.
Uczniowie są objęci kompleksową pomocą psychologiczno-pedagogiczną w postaci zajęć: korekcyjno-kompensacyjnych, wyrównawczych, rewalidacyjnych, logopedycznych, psychologicznych, pedagogicznych, integracji sensorycznej i emocjonalno-społecznych. Ze względu na kameralną atmosferę w szkole uczniowie nie tylko są dobrze zaopiekowani, ale również osiągają wysokie wyniki na egzaminach zewnętrznych.
Uczniowie bardzo chętnie korzystają z organizowanych często wycieczek edukacyjnych, a także obozów językowych (Euroweek). Szkoła pielęgnuje tradycje matejkowskie, organizując corocznie Gminny Konkurs Plastyczny „Naśladując mistrza” i współpracując z takimi instytucjami kultury jak: Muzeum Koryznówka w Nowym Wiśniczu czy Dom Jana Matejki w Krakowie. Od ponad dwudziestu lat szkoła jest organizatorem Dekanalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej. Co roku organizuje również akademie z okazji Złotych i Srebrnych Jubileuszy Małżeńskich.