O naszej szkole
KIEROWNICY I DYREKTORZY SZKOŁY:
Aleksander Zieliński 1889-1921
Jan Ślęzak 1922 - 1933
Antoni Kluska 1933-1937
Jan Stanczykiewicz 1937 - 1939
Stanisław Lysak 1939 – 1950
Jan Płonka 1950 - 1960
Zyta Frąś 1960-1984
Zofia Pawlik 1984 - 1994
Dariusz Baran 1993 – 2007
Małgorzata Malska 2007 -2010
Marta Grochot 2011 – 2023
Anna Matysiak 2023 -
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Zabierzowskiej położony jest na Nizinie Nadwiślańskiej w odległości 12 km od Niepołomic, będąc najbardziej na wschód wysuniętą placówką oświatową Gminy Niepołomice. Budynek szkoły stoi w centrum wsi Wola Zabierzowska, sąsiadując z Domem Kultury oraz znajdującą się w pobliżu remizą Ochotniczej Straży Pożarnej.
Szkoła swoim obwodem obejmuje dzieci z Woli Zabierzowskiej oraz Chobotu. Wola Zabierzowska jest typową wsią o częściowym rozproszeniu, jednak odległość najdalszych zabudowań od szkoły nie przekracza 4 km. Większość mieszkańców pracuje w najbliższych miastach. Niepołomicach, Krakowie, Wieliczce, część utrzymuje się z rolnictwa lub drobnego handlu. Historia Szkoły Podstawowej w Woli Zabierzowskiej rozpoczyna się od wydania cytowanego niżej dokumentu.
„Na mocy ustaw szkolnych z 1873 roku Krajowa Rada Szkolna we Lwowie wydała w dniu 28 listopada 1888 roku orzeczenie w sprawie szkoły ludowej w Woli Zabierzowskiej: We Woli Zabierzowskiej ustanawia się szkołę etatową o jednym nauczycielu."
Od 1 września 1889 roku do 15 listopada roku 1890 dzieci uczyły się w chałupie wiejskiej pod nr 127, gdzie w małej izbie i sieni gniotło się w czasie nauki 70-ciu uczniów przed południem i 90-ciu po południu. Izba była także mieszkaniem nauczyciela.
Wtedy to rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela Aleksander Zieliński. Dzięki jego zapałowi już 25 listopada następnego roku młodzież mogła rozpocząć naukę w nowym budynku szkolnym, w którym mieścił się obszerny korytarz, dwie sale lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela - obecnie jest to środkowa część budynku szkolnego.
W roku 1925 władze szkolne wydały pozwolenie na dobudowę trzech sal lekcyjnych - obecnie jest to sala gimnastyczna. Dnia 11 listopada 1930 roku w dwunastą rocznicę święta Niepodległości Polski oddano do użytku dobudowaną część szkoły.
W 1994 roku dzięki zaangażowaniu dyrekcji, rodziców i pomocy finansowej Urzędu Gminy oraz Kuratorium Oświaty, udało się oddać do użytku dobudowaną południową część szkoły z sześcioma salami lekcyjnymi, a w 1997 -także i salę gimnastyczną.
Przed około 117 laty rozpoczynało naukę w jednoklasowej szkole 160 uczniów, w ostatnim roku istnienia szkoły ośmioklasowej było ich także ok 160, a obecnie w sześciu oddziałach szkolnych uczy się ok. 120 uczniów oraz 20 dzieci w oddziale przedszkolnym.
Ponad sto lat temu o budynku szkoły mówiono, że jest nader okazały i dzisiaj można mówić podobnie o naszej szkole. Warto dodać, że w roku 1905 na zajęcia uczęszczało aż 350 osób.
Od początku istnienia szkoła pełniła poza funkcją dydaktyczną rolę ośrodka życia kulturalnego i społecznego.
W listopadzie 1898 roku Zarząd Główny Krakowskiego Towarzystwa Oświaty Ludowej, założył czytelnię ludową i powierzył jej kierownictwo Aleksandrowi Zielińskiemu.
W 1903 roku odbył się w tutejszym budynku szkolnym powiatowy zjazd "kółek rolniczych" pod przewodnictwem ks. Ratowskiego ze Starego Wiśnicza. Młodzież wychowana w murach tej szkoły rozumiała i rozumie, co znaczy "Bóg, Honor, Ojczyzna" Wielu młodych ludzi brało udział w pierwszej wojnie światowej i w wojnie roku 1920. Wielu nie powróciło z frontu. W czasie drugiej wojny światowej działali w oddziałach partyzanckich - szczególnie w AK.
Po wojnie szkoła funkcjonowała jako siedmioklasowa do roku 1966, a następnie do 1973 jako ośmioklasowa.
W 1973 roku, w związku z tworzeniem Zbiorczych Szkół Gminnych, została filią Zbiorczej Szkoły w Zabierzowie Bocheńskim i prowadziła nauczanie jedynie w klasach początkowych.
Po 1989 roku stała się, ku ogólnemu zadowoleniu mieszkańców, ośmioklasową szkołą podstawową z oddziałem przedszkolnym. W 1999 roku nastąpiła zmiana organizacji szkoły na sześcioklasową.
Kolejne lata naznaczone były licznymi pracami inwestycyjnymi. Pod kierunkiem dyrekcji, przy bardzo aktywnej działalności Komitetu Rozbudowy Szkoły i rodziców, prowadzone były prace remontowe i adaptacyjne na terenie szkoły. Na fali entuzjazmu z rozbudowania szkoły udało się połączyć obchody 110 rocznicy powołania i istnienia szkoły z nadaniem imienia i wręczeniem sztandaru.
W wyniku reformy oświatowej w 2017 roku szkoła na nowo stała się ośmioklasową szkołą podstawową z oddziałem przedszkolnym. Rok później został utworzony drugi oddział przedszkolny.
W 2019 roku szkoła weszła w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Zabierzowskiej, utworzone zostało również Przedszkole Samorządowe w Woli Zabierzowskiej. Przy szkole działa także Klub Dziecięcy „Pod Bociusiem”, do którego mogą uczęszczać dzieci od 1 do 3 roku życia.
Dnia 28.XI.2019 roku szkoła obchodziła jubileusz powstania. Uroczysta gala była okazją do wspomnień, ale także i podsumowania 130-letniej działalności szkoły. Cała społeczność szkolna wspólnie świętowała ten historyczny moment, czego symbolicznym wyrazem było smakowanie tortu w kształcie budynku szkoły. Na ręce dyrektor szkoły, p. Marty Grochot przekazano specjalny grawer, upamiętniający 130-lecie działalności szkoły.
Zaproszeni liczni goście już na progu szkoły zostali przywitani przez damy dworu w strojach nawiązujących do bohaterów historycznych z obrazów mistrza Matejki. Część artystyczna zachwyciła wiernym odwzorowaniem matejkowskich postaci, które na moment ożyły i opuściły ramy obrazów. Pojawił się m.in. Stańczyk, zacni królowie, Bona, orszak dworski i prawdziwi rycerze. Nie zabrakło także biograficznych akcentów – żona malarza, Teodora, nadal zazdrosna o męża, niepokoiła się rodzinnym wyjazdem do Wiśnicza. Barwny spektakl zakończył dostojny pochód wszystkich postaci, które wykonały hymn szkoły przy akompaniamencie byłego nauczyciela szkoły i autora melodii do niego, ks. Mariusza Mendyka. W spektakularnym przedstawieniu udział wzięli młodzi aktorzy ze szkolnych ławek, ale i nauczyciele oraz absolwenci szkoły. Ci ostatni odwiedzili swoją szkołę tego dnia dość licznie, prezentując swoje talenty – zebrani mieli okazję m. in. wysłuchać koncertu skrzypcowego w wykonaniu pani Agnieszki Zięby. Samą galę prowadzili również zdolni absolwenci – Patrycja Pilch i Bartosz Bajak.
W czasie uroczystości był również czas na podzielenie się osobistymi refleksjami. Wzruszającym momentem okazało się wystąpienie wnuczki pierwszego kierownika szkoły, Aleksandra Zielińskiego, którego portret wisi do dziś w szkolnych murach. Pani Monika Gwardys wspominała dziadka, który zawsze przedstawiał Wolę Zabierzowską jako krainę baśniową.
Po uroczystości goście mieli możliwość przespacerować się po szkolnym korytarzu, który na jeden dzień zamienił się w muzeum, prezentujące wspaniałe eksponaty, historyczne zdjęcia, sentymentalne przedmioty. Goście mieli okazję zapoznać się z żywą historią szkoły, na własne oczy zobaczyć archiwalne dokumenty nawet z roku 1899, świadectwa, kroniki, księgi uczniów, które są pieczołowicie przechowywane w jej murach. Można było odnaleźć siebie na starej fotografii lub odbity paluszek w szkolnej kronice, a także cofnąć się w czasie o dwadzieścia lat i zobaczyć film z obchodów wręczenia szkole sztandaru w roku 1999.